Knitpros klassiska ändstickor Symfonie Wood är många stickares favoritstickor. Ändstickorna är gjorda i laminerat, polerat trä i flera färger. Ytan är slät och fin och gör att maskorna glider lättare. Knitpros kännemärke - de fina spetsarna gör det lite extra roligt att sticka. En bra sticka ger en skön, behaglig stickupplevelse och ofta en lite bättre stickdefinition.
Ändstickorna kombineras med lämplig kabel. Du kompletterar med kabel i vald längd för att få den rundsticka som du vill ha. Ändstickorna var tidigare 12 cm långa det har dock ändrats till 13 cm. Det fins några äldre änsdtickor kvar i 12 cm. Det byts ut efter hand.
Och för dig som inte har använt ändstickor och kablar så finns här en video om hur du sätter ihop kabel och ändsticka och hur du skapar jumperstickor av kabel, ändsticka och den lilla stoppern.