Lycko Koftan är en snabbstickad kofta med liten v-hals i glada, sprakande färger som stickas på tjocka stickor. Lätt och mjuk stickning som stickas i ett fantastiskt mohair- och ullgarn. Du kan sticka dig en enkel kofta i dina egna lyckofärger. Det finns många färger att välja på. Kolla på måtten, koftan kan lätt förlängas efter eget tycke, tänk då på att garnmängden måste justeras.
Mönstret säljs tillsammans med garn till en hel storlek av den kvalitet som modellen är stickad i. Den kompletta svenska översättningen medföljer. Hippstick förbehåller sig rätten att justera felaktiga beställningar.
Storlekar
XS (S) M (L)
OBS - Se plaggets mått för att finna rätt storlek
Övervidd: 98 (107) 116 (126) cm
Hel längd: ca. 58 (58) 60 (62) cm
Ärmlängd: ca 45 cm, eller önskad längd
Garn:
Bella by Permin
Garnåtgång:
2 (2) 3 (4) nystan rosa nr 58
2 (2) 3 (4) nystan ljusgul nr 55
2 (2) 3 (4) nystan mint nr 53
2 (2) 3 (4) nystan vit nr 01
Permins garner uppdateras efter modet. Hittar du inte färgnumret på garnsidan så finns det inte längre. Då får man istället leta efter en annan eller en liknande färg.
Förslag på stickor
Rundsticka 8 mm, 80 cm. Rundsticka 10 mm, 40 cm och 80 cm. Strumpstickor 8 mm.
Beskrivning
Art.nr: L100205